En markanvisningstävling för delar av fastigheten Torshälla 4:45 (mer känd som Gjutaren) genomfördes i våras utan önskat utfall. När hösten kom gjordes ett omtag och den andra tävlingsomgången resulterade i att H.E. Fastighetsförvaltning tilldelades markanvisningen.
– Detta är oerhört glädjande och positivt för Torshälla och viktigt att det blir gjort nu. När jag tittar på förslaget som har tagits fram blir jag oerhört glad och varm inombords. Fastigheten blir vacker och en pärla i stadsbilden när detta är klart, säger Lars-Göran Karlsson (S), ordförande Torshälla stads nämnd.
– Vi är väldigt glada över att kunna vara med och skapa en omvandling i Torshälla. Nu för vi vidare våra lärdomar och kunskaper från tidigare projekt till att skapa något vackert och funktionellt i Torshälla, säger projektledare Torsten Scholle, som driver H.E. Fastighetsförvaltning tillsammans med Helene Encrantz.
I nuläget beräknas bygget kunna påbörjas under tredje kvartalet 2026 och inflytt två år därefter.
Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.