– Vi är mycket glada att få välkomna Länsförsäkringar Östgöta som hyresgäst i vårt nya hus. Självklart kommer deras starka varumärke att bidra till både husets och platsens attraktivitet. Det händer mycket i den här delen av innerstaden och vårt miljöklassade hus med sin utmärkande, bladmönstrade fasad kommer att bli ett landmärke i Norrköping stadskärna, säger Magnus Malm, vd för Magnentus.
Bygget är i full gång och det nya kontoret som uppförs kommer att stå klart i april nästa år.
– Vi ser en stor efterfrågan i Norrköping och väljer därför att satsa på ett nytt, modernt kontor i city. Som lokalt kundägda är det viktigt att vi är nära och tillgängliga för våra kunder. Vi håller därför fast vid att våra kontor ska finnas med kundmötesplatser i gatuplanet. Vi är en långsiktig aktör som alltid har tagit ett samhällsansvar och värdesätter därför husets hållbara profil, säger Sven Eggefalk, vd för Länsförsäkringar Östgöta.
När Länsförsäkringar Östgöta flyttar in får de tillgång till ett kontor på cirka 1 600 kvadratmeter fördelat på tre plan i det tio våningar höga huset.
Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.