Rum1uppsala köpte den centralt belägna kontorsfastigheten av stiftelsen Samariterhemmet förra hösten och har sedan dess jobbat med omvandlingen.
Byggare är SHD Construction som bland annat byggt den uppmärksammade jumbojätten (jumbohostel) på Arlanda flygplats.
Köpeskillingen uppgick till knappt fem miljoner kronor, och investeringskostnaden till ungefär lika mycket.
Bolag Två nya bolag, en ny storägare och steg framåt för målet om att sänka skulderna är några av de delar som glädjer Leiv Synnes med det första kvartalet för SBB. Kort sagt så innebär det att strategin för att åter föra bolaget tillbaka till finansiell stabilitet börjar ge effekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.