Det handlar om det så kallade Starshinehuset i Ystad. Enligt lokala politiker finns det redan flera intresserade.
- Men jag kan inte säga hur många eller vilka det är, säger kommunalrådet Thomas Lantz (m) till Skånskan.
Kommunalägda Ystadbostäder lyckades efter förvärvet inte få ekonomi i fastigheten och flaggade för rivning. Men då folk protesterade kraftigt bestämde man sig i stället för att köpa en intilligande fastighet för att öka attraktionen, skriver Skånskan.
Ett krav är att fastigheten används till bostäder eller butiker.
Bolag Art-Invest fortsätter göra förvärv i Sverige. Efter bostadsaffären i Barkarbystaden berättar Johan Öhlund Lagerdahl, Stockholmschef på Art-Invest, om bolagets start på den svenska marknaden, var man letar nya affärer, vilka segment man tittar på och om möjligheterna till affärer i Finland.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.