Image

KLP hyr ut till Kvik i Stockholm

Uthyrning Kvik har tecknat hyresavtal om 350 kvadratmeter butikslokal i KLPs fastighet på Birger Jarlsgatan 43.
Publicerad den 20 December 2016

Köksföretaget Kvik tar över Handelsbankens tidigare lokal. Genom etableringen öppnar Kvik därmed sin första citybutik i Sverige. Planerat öppningsdatum blir den 1 mars 2017.

– Vi är glada över att få Kvik som hyresgäster som vi tycker bidrar väldigt bra till butiksmixen på denna del av Birger Jarlsgatan där utbudet av inredningsbutiker stadigt växer, säger Dante Felixson, förvaltare på KLP Fastigheter.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Pilotprojektets slutsats: Si och så med byggaktörsdrivna detaljplaner

Bygg/Arkitektur Stadsbyggnadsnämnden har i budget för 2020 och 2023 fått i uppdrag av kommunfullmäktige att pröva och utvärdera så kallade byggaktörsdrivna planprocesser. Slutsatserna har nu presenterats i ett utlåtande av stadsbyggnadskontoret, och man kan konstatera att det är högt och lågt i fynden från de tre pilotprojekten som staden använt sig av. Fastighetssverige berättar mer.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige