Image

ICT säljer ytterligare en Örebrofastighet

TRANSAKTIONER ICT Fastigheter säljer ytterligare en fastighet i Örebro. Försäljningen inbringar 11,3 miljoner kronor, vilket ger en realisationsvinst på cirka 600 000 kronor. Sammanlagt har ICT gjort en reavinst på 12,4 miljoner kronor genom att sälja fyra fastigheter som förvärvades i december.
Publicerad den 1 April 2008

I slutet av december köpte ICT ett fastighetsbestånd i Örebro för 165 miljoner kronor.
Tillträdesdatumet sattes då till den 1 april. Men fyra av fastigheterna är alltså nu redan sålda.

- Därmed har via gjort reavinster om sammanlagt 12,4 miljoner kronor på de fyra fastigheter vi sålt från det förvärvade beståndet. De kvarvarande Örebrofastigheterna ger ett bra kassaflöde, och vi bedömer att det finns ett övervärde även i dem, säger Matti Lilljegren, vd i ICT Fastigheter.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tillsammans kan vi spara tre miljarder i kapitalkostnader"

Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige