– Genom försäljningen frigörs kapital som kan investeras i Icas butiksnät samtidigt som vi behåller inflytandet över dessa två marknadsplatser, säger Lena Boberg, vd för Ica Fastigheter.
Catella Corporate Finance har varit finansiell rådgivare till Ica Fastigheter i transaktionen.
Ancore Fastigheter bildades som ett joint venture mellan Ica Fastigheter och Alecta i slutet av 2010. Bolaget ska förvärva och äga fastigheter i Sverige med långa hyresavtal där Ica är huvudsaklig hyresgäst. Efter gjorda förvärv har Ancore Fastigheter ett fastighetsvärde på drygt fyra miljarder kronor.
Andersson Gustafsson Advokatbyrå biträdde Ica Fastigheter vid försäljningen. Ärendeansvarig var Cecilia Hautamäki som biträddes av Josefina Erdös och Gustaf Cederschiöld.
Bolag Art-Invest fortsätter göra förvärv i Sverige. Efter bostadsaffären i Barkarbystaden berättar Johan Öhlund Lagerdahl, Stockholmschef på Art-Invest, om bolagets start på den svenska marknaden, var man letar nya affärer, vilka segment man tittar på och om möjligheterna till affärer i Finland.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.