Hotellet i Solna Strand kommer att innehålla cirka 170 rum samt gym och restaurang. Hotellet blir Time Hotel Groups tredje hotell i Stockholm/Mälardalen och en del i deras tillväxtstrategi.
Det blir ett midscale-hotell som kommer att innehålla både attraktiva hotellrum samt studios med pentry. Ambitionen är att skapa en ny mötesplats med en inbjudande lounge och restaurang med generösa öppettider som kompletterar serviceutbudet i området.
Annordia har varit rådgivare åt Humlegården.
– Vi vill erbjuda ett modernt och hållbart hotell där stor vikt läggs vid design, utformning och smarta digitala lösningar och konceptet med såväl hotellrum som studios gör att vi kan attrahera flera marknader. Hotellets attraktiva mat- och dryckesutbud kommer att skötas av Aveqiagruppen med David Berggren, säger Reshi Chibba, vd Hotel Hagagatan.
– Vi gläds över det goda samarbetet med Time Hotel Group och att vi i och med det kan fortsätta vår utveckling av området Solna Strand. Vi vet att våra hyresgäster sedan länge efterfrågat både övernattningsmöjligheter och ett större restaurangutbud och är glada över att vi nu äntligen kan tillgodose de behoven, säger Maria Lidström, chef Investering och utveckling.
Time Hotel Group som ägs av Tage Hus och Hotel Hagagatan AB.
Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.