Wäija Herrgård är uppförd i början av 1900-talet och dess 700 kvadratmeter är fördelat på 17 rum med salar och salonger, storslagna öppna spisar, bibliotek och vinkällare.
Wäija Herrgård är ett norrländskt kulturarv, kustnära beläget i Kramfors i Ångermanland.
Upphovsmannen heter John Ekman och år 1924 skapade han Wäija herrgård i nyklassisk stil.
Huvudbyggnaden på 2,5 våningar (+ källare) består av stora salonger, matsal, glasveranda, öppna spisar, ekboasering, stuckatur samt tak- och väggmålningar.
Därutöver finns bland annat bibliotek, elva sovrum och i källaren finns dessutom en vinkällare. Den tillhörande trädgårdsmästarbostaden inrymmer fem rum, varav två sovrum, kök och badrum.
Till fastigheten ingår även ett lusthus samt ett äldre stall som numera används som garage.
Skandiamäklarna i Örnsköldsvik är ansvarig mäklare.
Bolag Wihlborgs passerade nyligen milstolpen 20 år på börsen – under vilka man gått från sju till 60 miljarder i fastighetsvärde. Vd Ulrika Hallengren berättar för Fastighetssverige om arbetet och strategin som legat till grund för den framgångsrika resan, Öresundsregionens utveckling och om målsättningen för bolaget framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.