Mälardalens högskola hyr sedan 2007 lokaler i fastigheterna Gustavsborg 2 och Rosenhill 1 i Västerås.
Hemsö uppför även nya campus för Mälardalens högskola i Eskilstuna som planeras färdigställd 2020. Det blir nya moderna och flexibla lokalerna för 4 000 studenter och 300 anställda på en uthyrningsbar yta om cirka 20 000 kvadratmeter.
– Det är glädjande att vi förlänger hyresavtalet med Mälardalens högskola. Vi ser fram emot en fortsatt god och långsiktig relation med högskolan, säger Nils Styf, VD på Hemsö.
Presenteras av Technogym
Bolag Nivika fortsätter växa genom att göra mindre förvärv. Efter den nya affären i Vaggeryd berättar bolagets vd, Sverker Källgården, för Fastighetssverige varför man valt att fokusera på styckefastigheter, bolagets tillväxtmål för portföljen och var man letar nya affärer när man ska fortsätta växa.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.