Heimstaden köper fastigheten Ridfogden 1 i Norra Fäladen. Området ligger i nära anslutning till E22 och trafikleden Norra Ringen. Cirka 600 meter öster om fastigheten växer forskningscentrat MAX Lab IV och ESS fram.
Det fastighetsägande bolaget säljs av ett antal regionala fastighetsinvesterare. Säljarna har haft Catella Corporate Finance i Malmö som rådgivare.
Fastighetssverige uppskattar det underliggande fastighetsvärdet i affären till cirka 300 miljoner kronor.
Fastigheten, med en totalyta om cirka 11 200 kvadratmeter, består av sex byggnader uppförda 2003 respektive 2006.
Bostäder Klövern är redan igång med ett gigantiskt projekt där de ställer om ett kontor till ett bostadshus. Nu har de lagt till ytterligare ett projekt i portföljen och vd Rickard Langerfors berättar hur de vill fortsätta utvecklas med den nischen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.