Sarah König är jurist och har 14 års erfarenhet av förhandlingar på ”båda sidor av bordet” och har arbetat med de flesta köpcentrumaktörer i Sverige.
Sarah König startade sin karriär som projektledare och rådgivare åt hyresgäster på konsultfirman Tenant & Partner. Hon har tidigare arbetat hos Jones Lang Lasalle där hon bland annat arbetade som Asset- och Property Manager med ansvar för en portfölj av tillgångar för internationella fonder, med fokus på detaljhandelsfastigheter.
- Sarahs gedigna bakgrund inom fastighetsbranschen och breda erfarenhet av förhandlingar från båda sidor av detaljhandelsbordet är väldigt intressant för oss. Vi är väldigt glada över att kunna hälsa henne välkommen som ny Leasing Director, säger Thomas Aquizerate, Head of Operations på Steen & Ström Sverige.
Sarah König kommer att tillträda sin tjänst på Steen & Ström senast den 20 oktober.
Presenteras av Technogym
Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.