Köpeskillingen uppgick till 22,3 miljoner kronor. Säljare var Göran Örtbrant som äger kvar den underliggande gallerian och köpare en bostadsrättsförening.
Forum Fastighetsekonomi agerade rådgivare i affären.
- Bostadsrättsombildning är idag inte enbart ett storstadsfenomen. Vi är mycket nöjda med att kunnat medverka till denna unika affär i Visby, kommenterar Håkan Söderqvist på Forum Fastighetsekonomi.
Lista Maj blev en blandad månad för fastighetsbolagen på börsen, med en bjässe som stor börsraket i toppen och ett antal som hade det lite kämpigare i botten med röda siffror. Här är hela listan med bolagens prestation på börsen under årets femte månad.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.