Det ena nytecknade avtalet avser Kriminalvården som slutit ett nytt femårigt hyresavtal om 943 kvadratmeter, vilket ökar deras förhyrning till totalt 2 538 kvadratmeter. Det andra avser Setra Group AB, ett av Sveriges största träindustriföretag, som tecknat ett nytt hyresavtal avseende en lokal om 548 kvadratmeter.
– Att Kriminalvården utökar sin förhyrning och Setra Group väljer Solna Port i Haga Norra är ett gott betyg. Det attraktiva läget, vårt fullservicekoncept och kontorslösningar i framkant gör helt enkelt detta till ett förstahandsalternativ för allt fler företag och organisationer, säger James Thorén, förvaltare på Fastpartner.
Bolag Art-Invest fortsätter göra förvärv i Sverige. Efter bostadsaffären i Barkarbystaden berättar Johan Öhlund Lagerdahl, Stockholmschef på Art-Invest, om bolagets start på den svenska marknaden, var man letar nya affärer, vilka segment man tittar på och om möjligheterna till affärer i Finland.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.