Diös går i nuläget inte ut med vilken hyresgäst det rör sig om, men skriver att butiken har ”ett spännande sortiment inom möbler och konfektion, med märken som idag inte finns i staden”.
– Handeln är ett viktigt inslag i totalupplevelsen av staden. Med en bra butiksmix och upplevelsebaserade erbjudanden vill vi fortsätta stärka Stenstans attraktionskraft, säger Lars-Göran Dahl, fastighetschef för Diös Fastigheter.
Butiken öppnar 2016.
Bolag Savills stärker sitt team med ett tungt namn när Patrik Kallenvret ansluter till bolaget. Vd Niklas Samuelsson berättar för Fastighetssverige om betydelsen av rekryteringen, transaktionsmarknadens utveckling och hur Savills fortsätter bygga sin verksamhet.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.