Image

Diös köper och säljer kommersiella fastigheter i Gävle

Transaktioner Diös Fastigheter förvärvar en kontorsfastighet på Drottninggatan mitt i centrala Gävle och avyttrar en fastighet i Hemsta, strax utanför centrala Gävle. Säljare av fastigheten på Drottninggatan är Triennium och köpare av fastigheten i Hemsta är befintlig hyresgäst Svenska Bil & Däck AB. Tillträden sker under september 2018.
Publicerad den 27 September 2018

Den förvärvade fastigheten, Norr 36:2, omfattar mestadels ytor för kontor och den största hyresgästen är Nokas. Den avyttrade fastigheten, Hemsta 12:17, innehåller i huvudsak ytor för handel och verkstad.

– Vi köper en fastighet i centrum och säljer en av våra fastigheter strax utanför Gävle helt enligt vår strategi att koncentrera vårt bestånd till centrala lägen, säger Lars-Göran Dahl, chef affärsutveckling, Diös.

- Axel Ohlsson
axel@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Aker efter inträdet i SBB: "En nordisk fastighetsjätte"

Bolag Efter en affär i inledningen av veckan står det klart att SBB och intressebolaget PPI får ny storägare. Atle Kigen, Head of Media Relations and Public Affairs på Aker, berättar för Fastighetssverige om det norska bolagets val att kliva in i SBB och PPI, framtiden för PPI efter affären och hur man ser på SBB:s position och möjligheter.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige