Det var våren 2007 som grundaren av och storägaren i Allokton häktades misstänkt för grova insiderbrott i bland annat Ericsson och Gambro.
Nu är de åtalspunkterna nedlagda.
- Vi har skrivit av misstankarna mot honom när det gäller grova insiderbrott. Jag kommer inte fram där, säger åklagaren Stig Åström till Dagens Industri.
Men Bernhard von der Osten Sacken är fortfarande misstänkt för skattebrott. Det handlar om att han ska ha undanhållit cirka 7,8 miljoner kronor som han har fått i garant för flera nyemissioner. Bernhard von der Osten Sacken förnekar skattebrott, skriver DI.
Bolag Savills stärker sitt team med ett tungt namn när Patrik Kallenvret ansluter till bolaget. Vd Niklas Samuelsson berättar för Fastighetssverige om betydelsen av rekryteringen, transaktionsmarknadens utveckling och hur Savills fortsätter bygga sin verksamhet.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.