- Datscha strävar efter att göra information om fastighetsmarknaden så lättillgänglig som möjligt. Datschas smartphone-app blir ett enkelt och effektivt verktyg vid fältarbete, och innehåller de flesta funktioner som vårt webbaserade verktyg erbjuder samt fotograferingsmöjligheter med mera, säger Jacob Philipson, vd på Datscha.
Datscha innehåller detaljerad information om kommersiella fastigheter i Sverige och Finland samt om hyresfastigheter med bostäder på den svenska marknaden. Exempelvis vilka som äger fastigheter i ett område, storleken och vad det är för typ av fastighet. I webbversionen av Datscha kan man även se vilka fastigheter som ingår i bolagets fastighetsbestånd. Marknadsinformation med hyres- och vakansnivåer samt direktavkastningskrav finns för över 110 svenska och 50 finska delmarknader. Det går att jämföra vakansnivåer, vilka som är de stora fastighetsägarna i Sverige och lokalt i varje kommun och hur de spritt sina investeringar över landet.
- Särskilt på senare år har det skett snabba förändringar i ägarbilden på många orter och i många olika bestånd vilket gjort Datscha till ett funktionellt och värdefullt arbetsverktyg, säger Jacob Philipson.
Datschas smartphone-app finns för nedladdning på App store och Android market.
Appen är gratis men du måste ha en licens för att kunna använda den.
Presenteras av Technogym
Karriär Det är några tuffa år som fastighetsbolagen lägger bakom sig. Det gäller även hushållen som sett en minskning i reallönerna. Fastighetssverige har i sin nya lista tagit fram vilken löneutveckling som vd:arna har haft från 2023 till 2024. Tydligt är att vd:arna inte förhandlar enligt märket, och vissa har till och med sett sin lön minska.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.