Cushman & Wakefield har utsett Karl Persson till chef för Norden, vilket återspeglar regionens betydelse för företaget och dess kunder. Detta följer även nyheten om att företaget nyligen slutfört förvärvet av sitt partnerbolag i Finland. Det Helsingforsbaserade bolaget, som har varit Cushman & Wakefields finska partner sedan 2003, består av 22 kommersiella fastighetsrådgivare, inklusive sex seniora partners. De erbjuder tjänster inom transaktion, uthyrning, hyresgästrådgivning, samt värdering. Teamet har bland annat medverkat i många betydande transaktioner på den finska marknaden, som förra årets förvärv av en logistisk portfölj med ett underliggande värde av 135 miljoner euro.
Perssons roll är en utvidgning av hans nuvarande ansvar som Sverigechef, vilket han kommer att behålla. Förutom att leda verksamheten i Sverige, kommer han att driva aktiviteter över hela Norden i nära samarbete med ledningsteamen i Finland, samt Danmark och Norge där företagets tjänster förlängs genom partnerskap.
– Vi ser enorm potential för ytterligare tillväxt i Norden och är glada över de möjligheter detta skapar för våra team och våra kunder. Denna utnämning återspeglar vår övertygelse om regionen, vår önskan att ytterligare förbättra vår plattform och vår erkännande av Karl som den seniora ledaren för att driva våra planer framåt, säger Colin Wilson, Chief Executive, EMEA, Cushman & Wakefield.
– Vår etablerade närvaro och långvariga relationer över de nordiska länderna innebär att vi redan har en framgångsrik plattform i regionen, särskilt inom kärninvesteringstjänster som Capital Markets, Värdering och Leasing, men i allt högre grad även inom andra områden. Jag ser fram emot framtiden när vi bygger vidare på detta till förmån för våra kunder och kollegor, säger Karl Persson, Head of Nordics, Cushman & Wakefield.
Cushman & Wakefield är ett ledande globalt fastighetsrådgivningsföretag som genom att omsätta idéer i handling, levererar betydande värde till fastighetsägare, investerare och hyresgäster. Cushman & Wakefield är bland de största fastighetstjänsteföretagen med 51 000 anställda på cirka 400 kontor i 70 länder. Under 2018 hade företaget en omsättning på 8,2 miljarder USD och ett tjänsteutbud som omfattar property-, facilities- och project management, uthyrning, capital markets, värdering och andra tjänster. För mer information, besök www.cushmanwakefield.om eller följ @Cus...
Presenteras av Technogym
Bolag Stena Fastigheter växer rejält när man förvärvar anrika Källfelt Byggnads AB. Vd Cecilia Fasth berättar för Fastighetssverige om affären, den nya fastighetsportfölj man tillförs och om tillväxtplanerna för Stena Fastigheter.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.