Image
Fastigheten Sparven 5 får Cernera som ny ägare.
Fastigheten Sparven 5 får Cernera som ny ägare. Bild: Cernera

Cernera köper fastigheter i Borås

Transaktioner Cernera Fastigheter har ingått avtal om förvärv av fastigheterna Sparven 5 och Hasseln 10. Sparven är belägen i Villastan och innehåller restaurang, kontor samt bostäder. Hasseln är ett flerbostadshus beläget i Parkstan.
Publicerad den 6 April 2023

Sparven har en uthyrningsbar area på cirka 1 000 kvadratmeter. Hasseln har en uthyrningsbar area på cirka 400 kvadratmeter. Befintliga hyresgäster påverkas inte av förvärvet.
– Cerneras starka finanser ger oss möjlighet att gå på offensiven och förvärva utvalda attraktiva fastigheter och därmed utveckla vårt kassaflöde. Sparven är en av Borås finaste fastigheter med höga arkitektoniska värden där vi kan erbjuda mycket attraktiva lokaler i ett bra läge, säger Lars Angwald vd och tillträdande styrelseordförande på Cernera.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi vill bli Sveriges ledande byggmästarbolag inom social infrastruktur"

Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige