Höglands Logistik kommer att hyra en del av det nya logistiklagret som totalt ska omfatta cirka 9 200 kvadratmeter. Byggnation av det nya logistiklagret startar under våren 2016. Hyresavtalet gäller från och med första oktober och löper i tio år.
Detta blir Catenas andra volymterminal, och bygger på samma koncept som just uppförts i anslutning till Katrineholms kombiterminal. Byggnationen sker på mark om cirka 63 000 kvadratmeter som förvärvats från Nässjö kommun.
– Det är tillfredsställande att vi kan fortsätta att utveckla Nässjö kommun som en logistikkommun. Vi välkomnar Catenas fortsatta satsning och hoppas på fortsatt gott samarbete, säger Anna-Carin Magnusson, kommunstyrelsens ordförande i Nässjö.
– Fastighetens läge i direkt anslutning till kombiterminalen i Nässjö och i nära anslutning till riksväg 40 uppfyller förutsättningar för en perfekt logistikposition och framtida tillväxt, säger Catenas vd Gustaf Hermelin.
Raka spåret till smartare logistik
På ett hållbart sätt och genom samarbete utvecklar vi på Catena effektiva logistikanläggningar som försörjer storstadsregioner i Skandinavien.
Vi erbjuder Sveriges bästa nät av moderna och strategiskt placerade fastigheter som erbjuder optimala förutsättningar för ett smartare lager- och varuflöde.
Genom proaktivt arbete och kontinuerlig bevakning av trender inom logistikmarknaden kan vi säkerställa att våra kunder är rustade för framtidens logistik.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Ekonomi/Finansiering I förra veckan gick Besqab ut med informationen om att de gör en avsättning i pågående produktion och en nedskrivning av exploateringsfastigheter – i syfte att ge en tydligare bild av värdena i ljuset av marknadsförutsättningarna. Trots det kör de vidare på planerna om nyproduktion under 2023.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.