Pernilla Hallin var director på CBRE och har arbetat med transaktioner i seniora roller i över tio år.
- Vi är väldigt glada över att kunna presentera Pernilla som blivande partner i vår Corporate Finance-verksamhet i Göteborg. Hon är en senior person med stor erfarenhet av att genomföra både fastighets- och bolagstransaktioner. Hon kommer att komplettera teamet i Göteborg och vi ser fram emot att få Pernilla som kollega när hon börjar hos oss den 1 mars nästa år, säger Anne Almlund Rosengren, chef för Catellas Corporate Finance-verksamhet i Göteborg.
Robert Fonovich chef för Catellas svenska Corporate Finance verksamhet:
- Eftersom den underliggande marknaden för fastighetstransaktioner är fortsatt stark känns det roligt att vår verksamhet i Göteborg stärks ytterligare genom rekryteringen av en så erfaren och driven person som Pernilla.
- Jag ser fram emot och är stolt över att få möjlighet att bidra med min kompetens på Catella. Catella har en stark position på fastighetsmarknaden i Sverige och det känns väldigt spännande att få vara med att ytterligare stärka transaktionsverksamheten, säger Pernilla Hallin, blivande partner på Catellas Corporate Finance.
Lista Maj blev en blandad månad för fastighetsbolagen på börsen, med en bjässe som stor börsraket i toppen och ett antal som hade det lite kämpigare i botten med röda siffror. Här är hela listan med bolagens prestation på börsen under årets femte månad.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.