Bygg-Fast och Riksbyggen har köpt fastigheten Seminariet 8 i Strängnäs med byggrätter för 67 lägenheter av Hemfosa och Culmen samt en privatperson.
I ett nytt gemensamt bolag ska de utveckla nyproducerade hyresrätter både för egen förvaltning och åt investerare. Det planerade projektet i Strängnäs avses att utvecklas åt någon av deras långsiktiga samarbetspartners.
- Strängnäs är en attraktiv ort i Mälardalen och vårt projekt har ett läge som kommer att attrahera hyresgäster även från andra orter, säger Carl-Johan Hansson, chef för Riksbyggen Affärsområde Fastigheter.
- Bygg-Fast ser fram emot att tillsammans med Riksbyggen förverkliga nya bostäder i Strängnäs, i vårt nya gemensamma bolag. Framför allt är jag nöjd med att det är hyreslägenheter som produceras, en boendeform som det råder stor efterfrågan på, säger Peter Bellevik, vd för Bygg-Fast.
Hyresrätterna kommer att uppföras i fyra huskroppar med en boarea på sammanlagt 5 200 kvadratmeter.
Presenteras av Technogym
Bolag Stena Fastigheter växer rejält när man förvärvar anrika Källfelt Byggnads AB. Vd Cecilia Fasth berättar för Fastighetssverige om affären, den nya fastighetsportfölj man tillförs och om tillväxtplanerna för Stena Fastigheter.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.