Vinther & Strøm grundades 1999 och levererar installation och service av el, tele/data, styr, brand och säkerhet. De primära målgrupperna är byggherrar, huvudentreprenörer och industrier.
– Vinther & Strøm är en attraktiv verksamhet med kompetenta medarbetare och ett gott rykte i branschen. Jag är övertygad om att både Bravidas och Vinther & Strøms kunder kommer gynnas av förvärvet då kunderbjudandet stärks, säger Søren Frahm, regionchef Bravida Danmark Region Øst.
Vinther & Strøms medarbetare blir en del av region Øst och kommer fortsätta leverera tjänster till Vinther & Strøms nuvarande kunder.
– Vår ambition har alltid varit att leverera professionella lösningar till konkurrenskraftiga priser med optimal service, både under och efter installationsarbetet. Samma ambition har vi även efter att vi blir en del av Bravida, säger Lars Vinther, en av grundarna av Vinther & Strøm.
Vinther & Strøm är Bravida Danmarks tredje förvärv det senaste halvåret. I december 2015 förvärvades Delta3 Teknik A/S i Randers och i mars 2016 förvärvades EnergiMidts elinstallationsavdelning i Silkeborg.Tillträde sker 1 maj 2016.
Presenteras av Technogym
Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.