Besqab har tecknat avtal med Victoria Park om förvärv av del av fastigheten Diplomaten 2 m.fl. i Eskilstuna. Fastigheten är belägen i stadsdelen Skiftinge strax norr om Eskilstuna centrum och har en lagakraftvunnen detaljplan för utveckling av ett flerbostadshus i fyra våningar med totalt cirka 6 500 kvadratmeter BTA. Besqabs ambition är att uppföra ett vårdboende med cirka 70 lägenheter men detaljplanen tillåter även utveckling av hyresrätter och bostadsrätter.
– Detta förvärv ligger väl i linje med vår strategi att även utveckla hyresbostäder och vårdboenden för egen förvaltning kring Mälardalen. Det är väldigt kul att vi nu tar steget in i Eskilstuna och förvärvar färdiga bostadsbyggrätter i ett läge med stor utvecklings-potential, säger Andreas Wik, chef Fastighetsutveckling och Fastigheter på Besqab.
– Utvecklingen av Skiftinge går framåt och här ser vi möjligheten vara del av den resan genom att komplettera området med trivsamma vårdbostäder för den ökande andelen äldre i befolkningen samt leverera en välplanerad arbetsmiljö för en framtida hyresgäst, säger Bo Björfors, chef Vårdfastigheter på Besqab.
Förvärvet genomförs som en bolagsaffär. Tillträde sker preliminärt under andra halvåret 2022.
Bolag Efter en affär i inledningen av veckan står det klart att SBB och intressebolaget PPI får ny storägare. Atle Kigen, Head of Media Relations and Public Affairs på Aker, berättar för Fastighetssverige om det norska bolagets val att kliva in i SBB och PPI, framtiden för PPI efter affären och hur man ser på SBB:s position och möjligheter.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.