– Samarbetet med Siemens kommer både bidra till kompetenshöjning inom förvaltning och drift samt innebära konkreta förslag på åtgärder samtidigt som den är en del i vår strävan att uppnå klimatneutralitet i den egna verksamheten till 2030. Vårt mål är att spara 10 procent energi per år, säger Anna Stenströmer HR- och Hållbarhetschef, Arlandastad Group.
– Genom att dokumentera, granska och utvärdera alla våra inställningar kommer vi utmanas och hitta ännu mer att justera och förbättra inom energioptimering. Genom att nyttja den data som redan genereras i befintliga system och plattformar kan vi addera nya dimensioner som gör skillnad, berättar Jonas Svensson, fastighetsförvaltare Arlandastad Group.
Förvaltningen inom Arlandastad Group har under flera år arbetat med energioptimering med fokus på el- och värmeförbrukning. Utöver nybyggnation hanterar förvaltningen även fastigheter som genomgått ombyggnation och modernisering och som bytt verksamhet och användningsområde.
– Oavsett lokal arbetar vi med avancerade analyser av förbrukad energi och indikatorer för att optimera systemen, bland annat via fjärrövervakning som larmar vid avvikelser. Vi rapporterar all energiförbrukning från de fastigheter där vi själva ansvarar för driften, säger Jonas Svensson, som också menar att optimering ofta handlar om att gå ner på detaljnivå då små justeringar tillsammans kan ge stor effekt.
Exempel på aktiviteter som genomförs vid energioptimering är: att endast ha igång ventilation och aggregat när behov finns, att finjustera temperaturinställningar, att upptäcka och åtgärda drag och energiläckage och med hjälp av koldioxidmätare säkerställa bra inomhusklimat.
Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.