– På bolagets vägnar vill jag tacka Patrik Melin för hans engagemang och värdefulla insatser under tiden på Doxa, där han bland annat har bidragit i bolagets utvecklingsresa. Jag önskar honom lycka till i sin fortsatta karriär, säger tillförordnad vd Kaj Grönvall, som själv klev in då Victor Persson lämnade som vd för bara några veckor sedan.
Christian Lindgren har omfattande erfarenhet från ledande roller inom ekonomi och företagsledning, med tidigare positioner på bland annat, Sparbanken Syd, HSB Malmö och Active Capital AB. Christian Lindgren är idag vd för Agartha AB, Doxas största ägare, men kommer att vara tjänstledig från Agartha för att kunna fokusera på sitt nya uppdrag hos Doxa.
Christian Lindgren tillträder omedelbart rollen som tillförordnad CFO och Patrik Melin kommer att finnas tillgänglig för bolagets ledning under en övergångsperiod. Parallellt initieras rekryteringen av en permanent CFO.
Bostäder Företagsbostäder som bransch och företeelse för en minst sagt osäker tillvaro just nu. Det senaste året har varit tufft och många aktörer har skurit ned sin verksamhet kraftigt eller gått omkull helt. Fastighetssverige har talat med en av aktörerna på marknaden, Manuela Zerega Westin, vd för Beautiful Apartments, för att höra hur det går för henne och om hon ser någon ljusning för hennes bolag – och hela hennes bransch.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.