Image

Alma fortsätter köpa i Danmark

Transaktioner Alma Property Partners köper 15 lägenheter och åtta kommersiella enheter i Valby i Danmark.
Publicerad den 24 Mars 2017
Alma köper i Valby. Bild: Alma Property Partners
Alma köper i Valby.

Transaktionen är den tredje i Danmark för Almas opportunistiska fond.

Fastigheten omfattar ungefär 3 500 kvadratmeter uthyrbar area och köptes från en privat investerare av Almas pan-nordiska opportunistiska fastighetsfond.

– Fastigheten i Valby är ett tilläggsförvärv till vårt bestånd i Köpenhamn av moderna lägenheter i attraktiva lägen. Vi har nu förvärvat över 100 lägenheter i Köpenhamn och vi ser fortfarande goda möjligheter till ytterligare förvärv, säger Alexander Thams, Director på Alma Property Partners.

Colliers var säljarens rådgivare i transaktionen. Accura var rådgivare åt köparen.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tillsammans kan vi spara tre miljarder i kapitalkostnader"

Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige