Bland annat genom införandet av en D-aktie strävar Akelius efter att höja sitt kreditbetyg från BBB till BBB+.
En extra bolagsstämma kommer att hållas den 2 september för att introducera aktier av serie D i bolagsordningen och för att ge styrelsen mandat att ge ut aktier av serie D.
Delårsrapporten publiceras 2019-08-23 och inte 2019-08-05 som tidigare kommunicerats i bolagets kalender.
Den uppskjutna publiceringen beror på revisorernas granskning och prospektet för de planerade aktierna av serie D.
Bolag Savills stärker sitt team med ett tungt namn när Patrik Kallenvret ansluter till bolaget. Vd Niklas Samuelsson berättar för Fastighetssverige om betydelsen av rekryteringen, transaktionsmarknadens utveckling och hur Savills fortsätter bygga sin verksamhet.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.