Sune Reinhold var Solna kommuns representant i bygget av Swedbank Arena och Arenastaden. Han var också ordförande i Arenabolaget som bildats för projektet.
Samtidigt tog han emot lön på 25 000 kronor i månaden under två års tid, alltså totalt 600 000 kronor, av arenabolagen. Kort därpå lämnade han sina uppdrag.
Nu misstänks alltså sex ytterligare personer för mutbrott, åklagaren Alf Johansson vill till Radio Stockholm dock inte uppge vilka dessa sex personer är.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.