Bostäderna kommer att hyras ut möblerade och fullt utrustade åt företag.
– Vi har samverkat med Klippan Kulturfastigheter tidigare i Göteborg men detta blir vårt första utvecklingsprojekt i Malmö. Det är en intressant region med spännande framtidsplaner, där vi ser goda möjligheter till ytterligare utvecklingsprojekt framöver. Wästbyggs organisation i Malmö kommer att ansvara för byggnationen, som inleds nu under mars, säger Johan Warfvinge, marknadschef på Wästbygg Gruppen.
Galeasen blir sex våningar hög och kommer även att innehålla kommersiella lokaler. Det hela ska vara färdigställt i juni 2017.
Bolag Lerstenen säljer merparten av sitt kommersiella bestånd till Diös för 1,6 miljarder kronor. Vd:n Erik Sällström berättar för Fastighetssverige hur man vill investera pengarna från affären, var i Umeå man ser bäst möjligheter, hur man ser på framtiden för sitt kommersiella bestånd och om tankar kring aktieinnehavet i Diös.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.