Den franska sportkedjan Decathlon öppnar sin nya flaggskeppsbutik i Westfield Mall of Scandinavia. Decathlon har under sin relativt korta tid på den svenska sportscenen hunnit bli en uppskattad aktör inom av sport-och livsstilsartiklar och storsatsar därför nu vidare på landets fjärde butik. Genom butiksöppningen i Westfield Mall of Scandinavia vill köpcentrumet fortsätta optimera sitt breda butiksutbud ytterligare.
– Sport och livsstil är en viktig och prioriterad del i Westfield Mall of Scandinavias butiksmix och vi kan se att efterfrågan av den här typen av varumärken ständigt ökar bland våra besökare. Genom öppningen av Decathlons nya flaggskeppsbutik vill vi optimera vårt kunderbjudande, stärka vår internationella karaktär och attrahera ännu fler besökare, säger Lars-Åke Tollemark, Managing Director för Unibail-Rodamco-Westfield Nordic.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.