Skanska och Vacse har tillsammans utvecklat fastigheten som får 13 förhandlingssalar, varav två säkerhetssalar. Total lokalyta blir cirka 5 100 kvadratmeter, fördelade på fem våningar. Byggstart är planerad till april i år.
Byggnaden förses med bland annat sedumtak, solpaneler på taket och återanvänt rött tegel. Ett utvändigt fast solskydd minskar behovet av uppvärmning och kyla. Genom att använda klimatkalkyler styr projektet löpande mot byggtekniska lösningar och materialval som minskar klimatavtrycket.
Avsikten är att miljöcertifiera byggnaden enligt den internationella miljöcertifieringen BREEAMs högsta nivå, Outstanding, och att uppfylla Boverkets Energiklass A.
Den nya tingsrätten får ett centralt läge intill riksväg 40, spårområdet och Boråshallen. Vacse tillträder fastigheten under 2025 i samband med att Domstolsverket tar de nya lokalerna i bruk.
Skanska är ett av världens ledande bygg-, fastighets- och projektutvecklingsföretag i Norden, Europa och USA. Genom att gå i spetsen för hållbarhet erbjuder vi konkurrenskraftiga lösningar. Med våra värderingar och en attraktiv affärsmodell bidrar vi till att skapa en hållbar framtid för kunder och samhället och samtidigt skapa värde för aktieägarna.
I Sverige har företaget cirka 9 000 medarbetare. Intäkterna för byggverksamheten uppgick 2020 till drygt 42 miljarder kronor. Verksamheten inom bostadsutveckling sålde under 2020 cirka 2.300 nya hem.
Skanska Kommersiell U...
Läs mer om Skanska Commercial Development Nordic på Branschguiden
Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.