Tornstadens byggbolag ansvarar för totalentreprenaden för de 63 studentlägenheter som byggs i centrala Göteborg och nu pågår markarbeten. Adressen är Volrat Thamsgatan 15 och fastigheten är belägen i Johanneberg, med bara några minuters promenad från både Göteborgs Universitet och Chalmers.
Projektet har fått namnet Volrat Tham Studio Apts. Som namnet antyder så är det små lägenheter om upp till cirka 35 kvadratmeter som byggs med en snittstorlek på 27 kvadratmeter.
– Tillsammans med Fredrikssons Förvaltning har vi velat skapa attraktiva och prisvärda bostäder anpassade för studenters önskemål och behov, vilket vi tycker att vi lyckats med här, säger Therese Kilenstam, vd på Tornstaden Projektutveckling.
– Det är otroligt spännande att det äntligen får byggas på vår mark på Volrat Thamsgatan och att få bidra till fler bostäder för unga känns extra roligt, säger Christer Fredriksson, en av ägarna till Fredrikssons Förvaltning.
Projektet är en del i Göteborgs stads satsning Bostad 2021. Inflyttning beräknas kunna ske under våren/sommaren 2019.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.