Den första byggetappen består av 180 lägenheter, där 85 beräknas bli inflyttningsklara under senhösten 2016. Totalt innehåller projektet 444 lägenheter, både hyresrätter och bostadsrätter, fördelade på 16 bostadshus. Utmärkande för lägenheterna är att en stor del av dem utgörs av funktionella, mindre lägenheter. Cirka 85 procent är ettor och tvåor.
I Tornstadens uppdrag från Stena Fastigheter ingår även parkeringshus, ett underliggande parkeringsgarage samt kommersiella lokaler i husens bottenplan och en förskola. Hela projektet förväntas vara färdigställt under 2019.
– Vi har påbörjat en omfattande nybyggnation, där vi för närvarande nyproducerar ca 1 000 lägenheter i Stockholm och Uppsala. Målet är 1 000 lägenheter per år inom hela Stena Fastigheter, säger Niklas Ohldin, vd för Stena Fastigheters projektbolag.
– Vi har arbetat med Stena Fastigheter i olika projekt under många år och är givetvis glada över att återigen blivit vald som samarbetspartner genom vårt dotterbolag Byggnadsaktiebolaget Tornstaden Öst, säger Jan Edlund, koncern-vd för Tornstaden.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.