Image

Stort steg närmare hamn i Nynäshamn

Bygg Regeringen har avslagit överklagan av detaljplanen för container- och rorogodshamnen på Norvikudden i Nynäshamn. Därmed kan Stockholms Hamnar snart börja bygga hamnen.
Publicerad den 25 Februari 2011

- Det här beslutet var oerhört viktigt. Nu återstår bara Högsta Domstolens beslut innan vi kan sätta spaden i marken så att Stockholmsregionen äntligen får den storhamn som bidrar till både högre tillväxt och bättre miljö, säger Anna Ljungdell (S), kommunstyrelsens ordförande i Nynäshamn.

- Med detta beslut har regeringen skapat förutsättningar för en viktig strategisk satsning i Stockholmsregionen vad gäller tillväxt och jobb, samt en minskad miljöpåverkan, säger civil- och bostadsminister Stefan Attefall (KD).

Miljööverdomstolen sa i december 2010 ja till hamnen. Domen överklagades och nu återstår
prövning i Högsta Domstolen.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige