I den årliga internationella GRESB-undersökningen nådde Steen & Ström ända upp till toppen, och klassificerades som både ”Global Sector Leader”, ”Regional Sector Leader” och ”Green Star 2014”. Detta innebär att Steen & Ström har nått visionen om att vara ledande inom miljö- och samhällsansvar i branschen.
Totalt 637 av världens största fastighetsägare, med tillsammans 56 000 fastigheter, deltar i den internationella benchmarkingen. Här rankas Steen & Ström som:
Nr 1 av 58 köpcentrumaktörer i Europa.
Nr 1 av 115 köpcentrumaktörer i världen.
Nr 2 av 326 fastighetsägare i Europa.
Nr 4 av 637 fastighetsägare i världen.
- De fina resultaten beror på att hela organisationen har arbetat målmedvetet med miljöfrågorna över tid. Miljhänsyn i köpcentrumdrift är väldigt viktigt. Det ger lägre energiförbrukning och driftkostnader som kommer hyresgästerna tillgodo. Implementeringen av ISO 14001 i hela organisationen innebär ett strukturerat miljöarbete som säkerställer fastigheternas långsiktiga värde. Vi har fokus på miljö i allt vi gör, och detta internationella erkännande är motiverande och vår vision är att upprätthålla den positionen, säger Christer Arnesson, Property Director.
Transaktioner Under måndagen förvärvade Swedish Logistic Property två nybyggda logistikfastigheter i Jönköping och Vaggeryd. SLP:s vd, Tommy Åstrand tror att Jönköping kommer att fortsätta växa som intressant förvärvsområde och att dippen i e-handeln är högst tillfällig.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.