Filip Persson har 10 års erfarenhet från fastighetsbranschen och har sedan han började arbeta på SLP drivit och ansvarat för en rad projekt med leverans och resultat av hög kvalitet.
– Vår affärsmodell bygger på att förvärva, förädla och förvalta logistikfastigheter med hållbarhet i fokus. Projektutveckling har sedan starten varit en viktig del för SLP då vi förvärvar fastigheter med betydande förädlingspotential. Vi investerar numera cirka en kvarts miljard årligen i våra fastigheter för optimering av portföljens driftsnetto. Vi har dessutom genomfört flertalet nybyggnationsprojekt de senaste åren. Filip har uppvisat gedigen kompetens i en rad projekt hos oss, och det är med glädje och stolthet vi välkomnar honom till ledningsgruppen, säger Tommy Åstrand, vd för SLP.
Han har tidigare varit verksam inom förvaltning och projektutveckling av logistikfastigheter.
– Jag ser fram emot att få ta en än större roll i SLP:s fortsatta expansion samt fortsätta förädla fastighetsbeståndet för att skapa långsiktigt värde för våra aktieägare, hyresgäster och samhället i stort, säger Filip Persson, projektchef på SLP.
SLP:s ledningsgrupp består från och med 1 januari 2025 därmed av Tommy Åstrand (Vd), Matilda Olsson (CFO), Christian Berglund (Fastighetschef) och Filip Persson (Projektchef).
Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.
I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.
Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.
Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.