Image

Sköld säljer i Bollnäs

Transaktioner Tomas Sköld säljer största delen av sin portfölj i Bollnäs till ett nystartat bolag. Det rör sig om sex fastigheter i centrala Bollnäs.
Publicerad den 16 Juni 2011

Största delen av de 7 500 kvadratmeterna utgörs av kommersiella lokaler, en mindre del av bostäder.

- Jag har ägt fastigheterna i nuvarande form i 20 år, och familjen har haft vissa av dem ännu längre. Nu är jag 68 år och vill trappa ner. Jag kommer att ha kvar två industrifastigheter, säger Tomas Sköld till Fastighetssverige.

Köpare är ett konsortium av lokala företagare i Bollnäs, Alfta och Ljusdal, bland andra Tommy Björklin och Peter Amundson, Jan Carlsson (ordförande) och Anders Bucht (vd).
Tillträde är satt till 1 september.

Parterna är överens om att inte kommunicera någon köpeskilling.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Efter succén – en kokbok till från Croisettes uthyrningschef

Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige