Image
Skanska tecknar nya projekt i USA.
Skanska tecknar nya projekt i USA. Bild: Istock

Skanska får tilläggskontrakt i USA värt en halv miljard

Bygg/Arkitektur Byggbolaget Skanska har tecknat ett tilläggskontrakt med Orlando Health för att bygga ett sjukhus i Lakeland i Florida, USA.
Publicerad den 22 September 2023

Kontraktet är värt 47 miljoner dollar, motsvarande 500 miljoner kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för USA för det tredje kvartalet. Det framgår av ett pressmeddelande.

Tilläggskontraktet omfattar fundament, betongarbeten och ytskikt. I sin helhet omfattar kontraktet byggnationen av ett cirka 54 000 kvadratmeter stort akutsjukhus med sju våningar med medicinska tjänster och stödtjänster som röntgenmottagning, laboratorier, apotek, restaurang och presentbutik.

Byggnationen pågår och projektet förväntas vara färdigställt under 2026.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Inte troligt att e-handeln inte fortsätter växa"

Transaktioner Under måndagen förvärvade Swedish Logistic Property två nybyggda logistikfastigheter i Jönköping och Vaggeryd. SLP:s vd, Tommy Åstrand tror att Jönköping kommer att fortsätta växa som intressant förvärvsområde och att dippen i e-handeln är högst tillfällig.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige