Image
Flygbild över Eriksberg i Karlstad.
Flygbild över Eriksberg i Karlstad. Bild: Karlstads kommun

Sex nya markanvisningar i Karlstad

Bolag Karlstads kommun har gett sex nya markanvisningarna inom det nya verksamhetsområdet Västra Eriksberg. Flera etablerade och växande företag har tilldelats mark, vilket markerar ett viktigt steg i utvecklingen av området.
Publicerad den 28 Mars 2025

Ny verksamhetsmark har varit efterfrågat av verksamheter och därför är Västra Eriksberg ett prioriterat område för företagsutveckling i Karlstad. Med sitt strategiska läge och tydliga fokus på hållbart företagande har området lockat stort intresse. Detaljplanen för området möjliggör en flexibilitet vad gäller antalet och storleken för blivande fastigheter. Mark som varit möjlig för tilldelning motsvarar cirka 14 hektar.

Efter en noggrann urvalsprocess har följande företag tilldelats mark:
Gräsdalens Service, Hammarö Byggentreprenad, Jordells, Scaffrent AB, PEAB Bostads AB, PPS Consulting och MR Portservice. Sedan tidigare har Region Värmland erbjudits cirka 60 000 kvadratmeter som ska användas för en ny bussdepå dit verksamheten i Våxnäs flyttas.
– Vi ser en stark vilja från företagen att växa, skapa arbetstillfällen och bidra till ett hållbart näringsliv. Det är extra roligt att flera av de utvalda har ambitioner att fördubbla sin personalstyrka eller samla sina verksamheter på ett och samma ställe, säger Anders Tallgren (S), kommunalråd, Karlstads kommun.

De tilldelade företagen representerar en bredd av branscher – från anläggning och bygg till portservice och ställningslösningar – och har visat både tillväxtpotential och samhällsengagemang. Gräsdalens Service satsar exempelvis på att skapa kunskap och därmed arbetstillfällen inom den gröna näringen för personer som står långt från arbetsmarknaden, medan Scaffrent är ett snabbt växande Gazellföretag som planerar att mer än dubbla sin personalstyrka.
– Vi är glada att kunna ge plats åt företag som inte bara växer, utan också vill ta socialt ansvar och utveckla näringslivet i regionen, säger Sandra Erlandsson, mark- och exploateringsingenjör, stadsbyggnadsförvaltningen.

Urvalet har skett utifrån kriterier som tillväxt, lokal förankring och hur verksamheterna kompletterar varandra. Flera företag kommer även att lämna attraktiva tomter på andra håll i Karlstad, vilket i sin tur skapar möjligheter för nya etableringar.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Hallands Hamnar bygger ut och satsar på koldioxidlogistik

Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige