- Jag lockades av att Serneke är ett expansivt företag och jag har dessutom stort förtroende för företaget och dess grundvärderingar, säger Tomaz Bodmark.
Tomaz Bodmark har 14 år på Peab bakom sig. De senaste tre åren har han arbetat som arbetschef på Peab i Skåne, med ansvar för bostäder. Han har också suttit i ledningsgruppen.
Under sin tid på Peab har han bland annat varit med och utvecklat Kvarteret Koggen och Hyllie Boulevard i Malmö, från början till slut.
- Tomaz roll kommer bli att arbeta parallellt med vår nuvarande arbetschef, Rachad Azar, för att bygga Malmöregionen vidare, säger Daniel Åstenius, vd för Serneke Bygg.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.