I maj 2017 slutför Serneke första etappen med två fyravåningshus bestående av 64 hyresrätter och en förskola med fyra avdelningar. Efter sommaren i år påbörjas etapp två med cirka 155 hyresrätter varav tio BMSS-boenden.
– Det är roligt att få förnyat förtroende av Poseidon att fortsätta utbyggnaden av Örgryte Torp. Vi ser fram emot att börja med nästa etapp, säger Calle Lindgren, Arbetschef på Serneke.
Serneke kommer i detta projekt anställa två personer som är utanför arbetsmarknaden utifrån Göteborgs Stads kriterier om social hänsyn. Projektet ska stå klart kring årsskiftet 2018/2019. Området Örgryte Torp kommer som helhet att bestå av cirka 500 bostadsrätter, hyresrätter och radhus.
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.