Det ska byggas mycket i Lund framöver och LKF har just nu drygt 800 bostäder i produktion. 73 av dessa ska Serneke producera med preliminär byggstart under tredje kvartalet 2017.
– Jag är glad och stolt över att vi på Serneke har tilldelats uppdraget och stärker koncernens position i Öresundsregionen. Det här är ett bevis på att vi kunnat tillgodose beställarens önskan om att maximera boytan genom smarta lösningar och få fram ett pris- och yteffektivt projekt. Vi kommer att lägga samma engagemang i resten av produktionen fram till inflyttningsdatum, säger Daniel Åstenius, vd för Serneke Bygg AB.
Kvarteret Nymfen ligger i Södra Råbylund och det aktuella projektet fördelar sig på två huskroppar, fyra respektive två våningar höga. Den totala boytan är 4 066 kvadratmeter och fördelas alltså på 73 lägenheter om ett till fyra rum och kök. Bostäderna beräknas stå klara i slutet av 2018.
– Vi är mycket nöjda med att kunna starta ytterligare ett bostadsprojekt. Dessa bostäder byggs i ett attraktivt läge vid den nya Råbysjön, säger LKF:s vd Håkan Ekelund.
Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.