Projektet, som ligger inom fastigheterna Sävlången 2 och Idlången 3, ingår i det så kallade Årstastråket där Stockholms stad planerar att skapa cirka 3 000 nya bostäder för 7 500 invånare under en period av minst tio år i ett centralt och attraktivt läge med god tillgång till kollektivtrafik, rekreation och service.
Entreprenaden omfattar, förutom bostäder, även en förskola med fyra avdelningar, garage med 45 stycken p-platser under gårdsbjälklag och ett antal komplementbyggnader.
– Projektet är helt i linje med vår önskade projektportfölj där vi satsar mot allmännyttan och privata fastighetsbolag som själva förvaltar sina fastigheter under lång tid. Det känns riktigt kul att ännu en gång få förtroendet av Stockholmshem och att få vara delaktiga i att bygga bort bostadsbristen i Stockholm, säger Niklas Wirström, arbetschef på Serneke Bygg Öst.
Projektering startar i december 2017 och projektet sträcker sig till andra kvartalet 2021.
Ordervärdet på omkring 330 miljoner kronor kommer att ingå i orderingången för fjärde kvartalet 2017.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.