Fastighetssverige träffar Lennart Schuss från Catella under torsdagen, vilket av många betraktas som Mipims sista dag. Han är påtagligt nöjd med sin egen och kollegornas mässa.
- Vi har skakat hand på ett flertal affärer som är skarpa. Totalt rör det sig om uppdrag till ett värde om några miljarder kronor, säger Lennart Schuss.
Av naturliga skäl kan han inte berätta så mycket om uppdragen i det här tidiga skedet.
- Det handlar om både sälj- och köpuppdrag som är helsvenska, och det är både kontor och bostäder.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.