Rollen som marknads- och försäljningschef är en nyinrättad roll, med fokus på strategiska och operativa frågor inom sälj- och marknadsavdelningen. Victoria Lenander har bland annat en bakgrund från fastighetssektorn och arbetade tidigare som marknadschef på Widerlöv & Co, operativ chef på TMPL Solutions AB och senast på Ngenic AB som sälj- och marknadschef.
– Jag är väldigt glad över att vi har lyckats rekrytera Victoria som har en sådan bred erfarenhet av strategiska och operativa frågor inom sälj och marknad. Victoria blir ett betydande tillskott till ledningsgruppen i det fortsatta arbetet att ständigt utveckla SBS erbjudande och förbättra uthyrningsgraden ytterligare, säger Rebecka Eidenert, vd på Studentbostäder i Norden.
– Det känns spännande att bli en del av SBS. Jag ser stor potential i bolagets ambition att driva utveckling och positionera sig som en ledande aktör inom studentbostadsmarknaden i Norden, säger Victoria Lenander.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.