Image
Ilija Batljan.
Ilija Batljan. Bild: SBB.

SBB renodlar portföljen – säljer 36 fastigheter för 570 miljoner ...

Transaktioner Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB har ingått avtal om försäljning av 36 fastigheter till ett överenskommet fastighetsvärde om drygt 570 miljoner kronor.
Publicerad den 14 Oktober 2021

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden har ingått bindande avtal om försäljning av 36 fastigheter belägna i Hörby, Mark, Osby, Höör, Mullsjö, Gislaved, Gnesta, Mölndal, Enköping, Mörbylånga, Täby, Lilla Edet, Ale, Vallentuna och Lerum till ett överenskommet fastighetsvärde om 570 miljoner kronor vilket överstiger senaste externvärderingen och anskaffningskostnad med cirka tio procent. Frånträde kommer att ske under det fjärde kvartalet 2021.
– Vi renodlar portföljen och satsar på Stockholm, samtidigt som försäljningen på nytt visar att SBB:s fastigheter är mycket attraktiva och likvida, kommenterar Oscar Lekander, affärsutvecklingschef på Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB.

Bernstrom & Partners var säljarens rådgivare.

- Axel Ohlsson
axel@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige