Image

SBB emitterar hybridobligationer

Ekonomi/Finansiering För ett par veckor sedan emitterade Balder hybridobligationer. Nu undersöker SBB förutsättningarna för samma slags finansiering.
Publicerad den 18 September 2017

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden har anlitat Nordea att utreda förutsättningarna för två nya kapitalmarknadsemissioner. Emissionerna består av en hybridobligation, som är efterställd Samhällsbyggnadsbolagets (inklusive dotterbolags) utestående seniora icke-säkerställda obligationer, och en senior icke-säkerställd obligation, båda denominerade i svenska kronor.

En emission av en hybridobligation kommer att ytterligare stärka Samhällsbyggnadsbolagets finansiella ställning och ligger väl i linje med Samhällsbyggnadsbolagets mål att senast vid utgången av 2018 uppfylla villkoren för en investment grade-rating från ett av de ledande kreditvärderingsinstituten.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu skiner 1700-talsgården igen

Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige