Av de som band sina räntor i juni (maj inom parentes) valde 9 (9) procent ettårig bindningstid och 7 (8) procent tvåårig bindningstid. 5 (5) procent av de som tecknade nya bolån valde treårig bindningstid.
Vid senaste räntebeskedet i april lämnades reporäntan oförändrad på -0,25 procent. Riksbanken indikerar att räntan höjs under andra halvåret 2019 eller först en bit in i 2020 om konjunktur- och inflationsutsikterna håller i sig. (Nytt besked om att lämna reporäntan ofärändrad kom i juli, men slår inte igenom i statistiken då den avser juni).
– För de som är nya på bostadsmarknaden tror jag att det här med att välja bindningstid är svårare än för andra som varit med ett tag. Det kan vara svårt att ta till sig informationen som ibland rekommenderar att binda, och ibland inte binda. Ovanpå det kommer motstridiga uttalanden om vart priserna och bostadsmarknaden är på väg. Om man är osäker på hur man ska göra med räntan är mitt bästa råd att prata med någon som är mer insatt, säger Claudia Wörmann, boendeekonom på SBAB.
Ekonomi/Finansiering Riksbanken arrangerade under torsdagen en pressträff om det penningpolitiska beslutet. Styrräntan kommer att lämnas på nuvarande nivå för att sedan sjunka, sa riksbankschef Erik Thedéen och Åsa Olli Segendorf, chef för avdelningen för penningpolitik. Den svenska ekonomin är sakta på väg tillbaka, menar man också från Riksbankens sida, men man kommer att agera om läget utvecklar sig annorlunda än Riksbankens prognos.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.